Przejdź do treści
Strona główna » Czynniki, które wpływają na nasz zegar biologiczny- jak możemy oszukać swój mózg?

Czynniki, które wpływają na nasz zegar biologiczny- jak możemy oszukać swój mózg?

Nasze organizmy skrywają wiele tajemnic. Naukowcy odkrywają coraz więcej mechanizmów i zależności, które wpływają na nasze życie. W artykule odnajdziesz odpowiedzi na pytania, które pozwolą Ci oszukać Twój zegar biologiczny.

1) Jak można przedłużyć życie?
Sposób jest bardzo prosty. Według naukowców z Uniwersytetu Karoliny Północnej ludzie, którzy mają grono przyjaciół, kochającą rodzinę, poczucie bezpieczeństwa, żyją średnio o 7,5 roku dłużej niż osoby odizolowane od społeczeństwa. Badacze ustalili, że samotność, odrzucenie wpływają negatywnie na transkrypcję DNA w komórkach organizmu, co może spowodować skrócenie egzystencji. Moi Kochani mam nadzieję, że właśnie tą informacją zachęcę Was do wzbogacenia swojego życia towarzyskiego.

2) Co zwiększa ryzyko zachorowania na raka?
Czynników jest wiele, ale musimy pamiętać również o tych, które są związane z Naszym zegarem biologicznym. Niestety praca zmianowa, nieregularny tryb życia zakłócają rytm organizmu. Zostają osłabione zabezpieczenia immunologiczne, które pomagają kontrolować liczbę komórek nowotworowych. Naukowcy przeprowadzili badania na myszach laboratoryjnych, którym usunięto gen sterujący biorytmem. Okazało się, że odsetek zachorowań na nowotwór wyniósł prawie 100%.

3) Jaki jest maksymalny czas przeżycia bez tlenu?
Mózg człowieka może wytrzymać bez tego pierwiastka maksymalnie cztery minuty. Ciekawostką jest to, że w niższej temperaturze zapotrzebowanie na tlen maleje, co może być wykorzystywane podczas operacji.

4) Jak długo trwa regeneracja po oddaniu krwi?
Po oddaniu w stacji krwiodawstwa ok. 0,5 l krwi, już po dwóch godzinach poziom płynów ustrojowych wróci do normy. Jednakże organizm regeneruje się dopiero po ok. 8 tygodniach, u kobiet najczęściej trwa to dłużej niż u mężczyzn, dlatego płeć męska może oddawać krew sześć razy w ciągu roku, a panie maksymalnie cztery razy.

5) W jakim czasie krew rozkłada THC?
Tetrahydrokannabinol (substancja czynna marihuanny) wchłonięty przez płuca. największe stężenie osiąga po 5 minutach we krwi. Po 6-12 h organizm przekształca THC do wielu metabolitów. To właśnie one odgrywają największą rolę w testach na obecność narkotyków. W przypadku jednorazowego zażycia substancje te nie są już wykrywalne po 10 dniach, natomiast podczas regularnego palenia dopiero po trzech miesiącach. Metabolity mogą się kumulować we włosach, organach wewnętrznych, co może pozwolić wykryć ich obecność nawet do 6 miesięcy.

6) O której godzinie najczęściej zdarzają się zawały serca?
Między godziną dziewiątą a dziesiątą rano występuje około 40% wszystkich śmiertelnych przypadków zawału mięśnia sercowego. Zależność ta jest spowodowana wzrostem ciśnienia krwi na skutek uwalniania kortyzolu i noradrenaliny.

Każda z Naszych komórek posiada swój własny zegar biologiczny, który reaguje w różny sposób w zależności od dostarczanych do niego sygnałów. Wszystkie procesy w organizmie zachodzą według ściśle określonych reguł. Wiedza o nich w minimalnym stopniu powoduje, że możemy czasem oszukać Nasz organizm.


Czy podobał Ci się ten artykuł?
😀☹️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *